Utylizacja i złomowanie

W Europie jesteśmy jednym z najgorzej jeżdżących narodów, niestety, liczba wypadków na drogach jest przerażająca. Co roku tysiące aut, nawet tych zaledwie kilku miesięcznych trafia do stacji demontażu pojazdów. Demontaż samochodów http://demot.pl/page/index/title/stacja_demontazu_pojazdow to sposób na odzyskanie części zamiennych, które w wypadku nie ucierpiały. Jest to o tyle dobre, że ceny nowych części są na tyle wysokie, że zwyczajnie w przypadku aut kilkuletnich, inwestowanie w nie w czasie naprawy jest nieopłacalne i przekracza możliwości przeciętnego Polaka.

Zresztą absurd takiego rozwiązania można łatwo dostrzec gdy wycena  naprawy oparta na częściach nowych okazuje się przekraczać wartość całego samochodu. Części używane pozyskiwane z rozbitych aut są dobrą alternatywą, szczególnie, że często trafiają się takie o bardzo małym zużyciu, niewiele różnią się zatem od części nowych, za to różnica w cenie potrafi być ogromna. W przypadku niektórych części jest nawet korzystniejsze to, że są one już lekko przetarte, co zdecydowanie może poprawić ich funkcjonalność. Rozprowadzaniem używanych części samochodowych w dużym stopniu może zajmować się komis samochodowy lub stacja demontażu pojazdów, często te punkty połączone są z punktami typu auto złom czy szrot samochodowy.

Dzięki temu może on oferować nie tylko konkurencyjne ceny takich części ale również może udzielać gwarancji na części pozyskane z aut o niewielkim przebiegu. Pomimo tego, złomowanie aut w naszym kraju to spory problem, całe szczęście, że coraz częściej złom przeznacza się do recyklingu czyli przetapiania na przykład stal lub metale szlachetne, inaczej stalibyśmy się krajem rdzewiejących wraków. Coraz rzadziej spotyka się złomowiska, na których przez lata zalegają te same auta. Obecnie złomowiska są wyposażone w specjalistyczne urządzenia do zgniatania, a następnie sprasowany złom jest sprzedawany. Najwięcej złomu trafia do Chin, tam jest bardzo upowszechniony recykling odpadków z Europy. Złom przetapiają na stal, butelki plastikowe na ubrania, w głównej mierze na tym opiera się cud gospodarczy tamtego regionu.

© 2018 – 2019, provesta. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl