Co to jest erytrodermia łuszczycowa?

łuszczyceErytrodermia łuszczycowa jest jedną z odmian łuszczycy. Ma ona charakterystyczny dla siebie przebieg i sposób pojawiania się (i wyglądu) zmian łuszczycowych. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej może nieco mniej znanej odmianie łuszczycy.

Zmiany charakterystyczne dla tej odmiany luszczycy

Erytrodermia łuszczycowa (erythrodermia psoriatica) to łuszczyca, która objawia się dość znacznymi i uogólnionymi zmianami, które swoim zasięgiem obejmują całe ciało. Zmiany łuszczycowe w przypadku erytrodermi łuszczycowej są rozległe i charakteryzują się mocnym zaczerwienieniem. Często występuje przy tym także obrzęk. W tym przypadku możemy mówić o zróżnicowanym stopniu złuszczenia. Czasami pojawia się także świąd i (niestety nierzadko) ból.

Niebezpieczna odmiana łuszczycy

Łuszczyca przeważnie nie stanowi większego zagrożenia dla życia. Jednak erytrodermia łuszczycowa nierzadko jest groźna dla zdrowia. Powodem jest to, że wywołuje ona poważną gorączkę. Co równie ważne – rozległe zmiany charakterystyczne w tej odmianie łuszczycy niszczą naturalną ochronę skóry. W efekcie chory jest bardziej podatny na infekcje. Dodatkowo chora osoba traci wtedy płyny oraz ciepło.

Nie ma reguły odnośnie tego, kto może zachorować na erytrodermię łuszczycową. Na tę odmianę łuszczycy może zachorować każdy łuszczyk, bez względu na wiek. Wywołać mogą ją zarówno infekcje, jak i stres. Nierzadko zdarza się też i tak, że erytrodermię łuszczycową wywołało złe leczenie, które podrażniło skórę. Taki sam efekt może także wywołać nagłe przerwanie leczenia.

© 2013, marlena. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl