Budując dom dla siebie

Młode małżeństwa są szczególnie nastawione by mieszkać na swoim, bez rodziców czy teściów, unikając płacenia również za wynajem. Z tego powodu nasz krajowy rynek nieruchomości cieszy się duży zainteresowaniem, jednak najczęściej na drodze do tego szczęścia stają względy finansowe. Oczywiście najczęściej szukane są mieszkania z tak zwanego rynku wtórnego, które są tańsze niż te nowo budowane, nieruchomości z rynku bieżącego zawsze były droższe a obecnie jest to o tyle duża różnica, że niewielu stać na ich zakup.
Zmieniły się przede wszystkim materiały z których są budowane nowe osiedla, jak również i to jakie mają one standardy. Zdecydowanie nie przypominają one już tych owianych złą sławą bloków z wielkiej płyty, gdzie wszystko było jednakowe, szare i ponure. Obecnie bloki stawia się tak jak domy jednorodzinne w oparciu o cegły i pustaki, co jest zdecydowanie zdrowsze. Jednak wciąż jest za mało mieszkań w dostępnej cenie, dlatego coraz więcej osób decyduje się jednak na budowę własnego domu, gdzie budowa jest zdecydowanie tańsza niż kupno mieszkania, szczególnie w większym mieście. Oczywiście budowa domu sprawdź tu nastręcza trochę trudności, wymaga od nas zdecydowanie więcej czasu. Będziemy musieli dopilnować zarówno uzyskania pozwoleń, jak i samych materiałów i ekipy wykonawczej, jednak w sumarycznym rozrachunku może się to opłacić.
Oczywiście jak to w naszym kraju, najtrudniej jest uzyskać samo pozwolenie na budowę, szczególnie tam, gdzie architektura zabudowy jest ściśle określona. Szczególnie rygorystyczne są plany zabudowy w większych miastach i miejscowościach, najprościej jest budować się w miejscowościach podmiejskich, gdzie często w ogóle nie ma takiego planu zagospodarowania przestrzennego. Później już tylko zakup materiałów budowlanych, zatrudnienie odpowiedniej ekipy budowlanej i można stawiać mury naszego własnego domu. Materiały budowlane są obecnie stosunkowo tanie, większy koszt to robocizna i przyłączenia do mediów. Ale nie na tyle byśmy mieli się zniechęcać. Z pewnością wielu nocy nie prześpimy, wiele razy będzie się nam wydawało, że porwaliśmy się z przysłowiową motyką na słońce, jednak efekt końcowy wynagrodzi nam wszystko.

© 2011 – 2014, proad1. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl