Komunikacja i Transport

Współcześnie większa część transportu i przewozu osób przerzucona została na drogi. Nie jest to może zrozumiałe biorąc pod uwagę jak dawniej była rozbudowana infrastruktura kolejowa ale faktem się stało. Czy to jest rozwiązanie korzystniejsze, trudno ocenić w każdym razie z pewnością na naszych drogach jest przez to bardziej tłoczno a przez to i mniej bezpiecznie.
Wiele się słyszy niepochlebnych opinii na temat zawodowych kierowców, którzy jeżdżąc tirami stwarzają na drodze niebezpieczne sytuacje na drogach, gdy jeżdżą z nadmierną prędkością, gdy nie ustępują drogi osobowym samochodom itp. Tiry jednak biorąc pod uwagę swoją masę, po prostu nie mogą zjeżdżać grzecznie na pobocze bo byłoby to dla nich zbyt niebezpieczne. Zresztą podobnie jest z dużymi autobusami w pełni obciążonymi. One również nie mogą nie być zbyt zwrotne na drodze a przez to również nie mogą wykonywać zbyt gwałtownych manewrów. Auta dostawcze również często tarasują drogą sobą, z tym , że one jeżdżą wolniej, większość z nich jest nie najnowsza, przez to i nie mogą jeździć szybciej. Takie zawali drogi bardzo irytują kierowców aut osobowych podobnie jak i aut większych. Wyminąć ich nie można najczęściej, można tylko liczyć, że zjadą gdzieś w boczną drogę.

To tylko pokazuje jak słabo przygotowane są nasze drogi na tak duże obciążenie przez transport drogowy. W zasadzie transport towarów jest jeszcze prowadzony w miarę znośnie, inaczej to wygląda w przypadku, gdy chodzi o przewóz osób, tu często jest tak, że busy są nieprzystosowane do przewozu osób lub zabierają zbyt dużą ilość pasażerów. Już nawet nie wspominając o tym, że stan techniczny również często pozostawia wiele do życzenia podobnie jak doświadczenie kierowców. Nie przedstawia się to wszystko najlepiej a przecież kolej  jest o wiele bezpieczniejsza. Wystarczyłoby dofinansować kolej tak, by połączenia dla pociągów osobowych były bardziej pod stosowane pod pasażerów a także by więcej towarów było przewożonych pociągami towarowymi zamiast tirami ale takie cuda to chyba nie w tym kraju.

© 2019, vestafox. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl