Rodzaje kruszyw drogowych

Sama nazwa wskazuje nam już na to, że kruszywa drogowe mogą być bardzo różne, ale najważniejsze jest jednak to, że nadają się one na budowanie dróg i to w szeroko rozumianym budownictwie drogowym. Możemy też do nich czasami zaliczyć kruszywa, które stosowane są w ogóle w budownictwie, ponieważ niektóre z nich tylko o innej grubości ziaren czy pochodzeniu z innej grupy skał mogą być stosowane w budownictwie, jak i w budownictwie drogowym.

W większości przypadków są one pochodzenia naturalnego, ale czasami akurat w tego rodzaju budownictwie można też zastosować kruszywa drogowe pochodzące z recyklingu z tym, że nie mogą one być wykorzystane na nawierzchnię, ale jedynie jako warstwa na podsypkę pod pozostałe warstwy itd., bo tylko, wtedy zarówno ona, jak i inne spełnia wszystkie swoje funkcje tak, jak powinny. Dlatego bardzo ważne jest to, aby wybierać takie, które spełnia wszystkie normy prawne i zgodne jest z nimi, bo tylko przestrzeganie tych zaleceń sprawić może, że nasze drogi posłużą nam dłużej niż jeden rok, bo na ogół tak szybko niektóre odcinki dróg w naszym kraju muszą być z powrotem remontowane. Bardzo dużo zależy od tego, jakie kruszywa drogowe są potrzebne na poszczególne warstwy, bo przecież zanim wylany zostaje asfalt to budowa drogi składa się z kilku warstw i kilku etapów, na które potrzebne są różne materiały budowlane w tym i kruszywa drogowe.  Nie jest tak, że kruszywa drogowe może kupić tylko i wyłącznie ktoś kto ma firmę, bo gdybyśmy potrzebowali ich we własnym zakresie na utwardzenie drogi gruntowej czy podjazdu u siebie to także możemy je kupić z tym, że na pewno w mniejszej ilości.

Raczej kilka ton czy kilkanaście na użytek prywatny nie jest nam potrzebne, ale i tak warto posprawdzać ceny u rożnych producentów wraz z kosztami transportu, bo możemy tanio kupić materiały, ale aż za dużo zapłacimy za ich transport. Jeżeli potrzebna nam jest stosunkowo niewielka ilość takiego rodzaju materiału to warto zorientować się ile zapłacimy za niego u producenta czy wytwórcy, który jest najbliżej nas, bo może transport będzie gratis lub niewiele przyjdzie nam za niego zapłacić. Wiadomo, że przy większych ilościach cena transportu jest bardzo niska lub jest on darmowy, ale dużo zależy nie tylko od tego ile kruszyw drogowych zostało zamówionych, ale też od możliwości transportu w miejsce przeznaczenia czyli czy będzie to transport samochodowy czy kolejowy, a może obydwa rodzaje, bo jednak tory kolejowe nie wszędzie sięgają.

© 2012, katarzyna1. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl