Rezerwaty przyrody

Coraz mniej jest na ziemi miejsc, które zachowały w miarę naturalny wygląd, i gdzie nie widać ingerencji człowieka. Człowiek przez stulecia robił wszystko aby podporządkować sobie środowisko naturalne, lecz dopiero w ciągu ostatnich kilku dziesiątek lat doprowadził do tak dużej degradacji środowiska, że aż jemu samemu trudno to znieść. Coraz mniej jest również miejsc, godnych określenia rezerwaty przyrody. Ekspansja człowieka zdewastowała znaczna powierzchnie planety.
Istniejące rezerwaty przyrody są przedmiotem walk ekologów, którzy starają się zachować granice a najlepiej jeszcze je rozszerzyć, tak by zwierzęta i rośliny miała więcej przestrzeni do życia i rozmnażania się.  Powstawanie parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody jest o tyle ważne, że przyroda ma niesamowitą zdolność regeneracji, jeśli tylko damy jej szanse, to ona się w tych sprzyjających miejscach odbuduje. To wszystko jest przecież dla nas, w końcu człowiek dostrzegł, ze szanowanie przyrody jest ważne przede wszystkim dla niego samego, nie tylko dla niej. Najlepiej widać to na przykładzie spalonego lasu, natura potrzebuje czasu ale na pogorzelisku znowu wyrośnie roślinność, drzewa, znowu tu wrócą zwierzęta. Natura jest silna, dużo silniejsza niż człowiek, dlatego nie warto z nią zadzierać. środowisko naturalne kliknij
Wiele kataklizmów, które nękają planetę, jest spowodowane właśnie tym, że człowiek nie docenił siły natury. Wycinając lasy, regulując a często i zmieniając bieg rzek, zbyt mocno człowiek ingerował w naturę a to doprowadziło do tego, że wezbrane wody powodziowe nie miały gdzie się rozlewać, nie mając naturalnych rozlewisk, niszczyły wszystko to, co spotkały na swojej drodze.  W ten sposób sam człowiek, zgotował sobie nie najlepszy los. Opamiętanie przyszło, owszem, ale czy aby nie za późno? coraz więcej się mówi i pisze o konieczności ochrony przyrody, tak więc dbajmy o nią aby ona mogła zadbać o naszą przyszłość.

© 2018 – 2019, cubus. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl