Szeryfy i inne ozdobniki

złocenie etykiety

Oprócz proporcji oraz grubości poszczególnych elementów liter, istotnym czynnikiem który charakteryzuje dany alfabet, są szeryfy – zdobniki, to znaczy poprzeczne zakończenia elementów pionowych, poziomych i pochyłych ramion litery.

Nadają one poszczególnym literom cechy bardziej dekoracyjne, w odróżnieniu od pism bez szeryfów, prostych w swojej konstrukcji. Istnieje wiele odmian szeryfów, z których jedne mają formę nadaną im tym samym narzędziem którym wykonano literę, drugie zaś zostały opracowane w dowolnej formie przez specjalistów – literników, umożliwiając im tworzenie licznych odmian pism, które są zbliżone do pisma rzymskiego.

Kiedy jest przeprowadzane złocenie etykiety, to w zasadzie wszystkie szeryfy w jednym rodzaju pisma winny mieć jeden krój i sposób łączenia z literą. Jednakże piszący może sobie pozwolić na odpowiednie zmiany, np. w celu dobitniejszego ich wyróżnienia w napisie, ponieważ szeryfy nie tworzą litery, lecz ją ozdabiają i odróżniają od pozostałych krojów pisma. Aktualnie przy napisach użytkowych stosowane są najczęściej wzory pisma bez szeryfów, a to na skutek pewnych trudności przy ich konstruowaniu, jak i straty czasu na wykonanie.

Poza szeryfami funkcjonują również i inne ozdobniki w tekście. Linia pozioma – podkreślająca służy do zaznaczania miejsc ważniejszych w kolumnie pisma, ażeby podkreślone zdanie lub słowo bardziej dobitnie się wyszczególniało. W celu zwiększenia działania linii, czyli większego zwrócenia uwagi na słowo podkreślone, może być ona wykonana w kolorze kontrastującym z całością napisów. Natomiast jeżeli musi zostać podkreślone całe zdanie lub większa ilość słów,wówczas linie podkreślające powinny zostać wykonane w kolorze słabszym od napisów, po to aby zwiększyć czytelność.

Linia pionowa jest stosowana wówczas gdy pionowy układ napisów ma otrzymać większą wymowę i powab. Kropka w barwnej formie lub pozłacanej może zostać użyta przy napisach dekoracyjnych. Związana z płaszczyzną tła działa koncentrująco i budzi zainteresowanie. Ma ona także niewątpliwy wpływ na układ graficzny napisów. Przecinek najczęściej posiada formę kropki z dodaną kreską pochyłą ku dołowi, choć może on mieć także i inny kształt co jest zależne od kroju liter. Należy też zwrócić uwagę na dzielenie wyrazów na etykiecie które nie mieszczą się w jednym wierszu i wymagają przeniesienia ich części do następnego wiersza.

© 2013, apgreff. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl