Nowoczesne mosty

wolne ładunki

Mosty stanowią niezbędny element infrastruktury drogowej, komunikacyjnej i transportowej. Mosty przerzucane nad rzekami sprawiły, że zostały rozwiązane rozmaite komplikacje komunikacyjne i transportowe. Jednakże rozwój rozmaitych technik komunikacyjnych wymusiła także unowocześnienia w dziedzinie budowy mostów.

Mosty musiały wytrzymywać coraz większe obciążenia powodowane przez środki transportu przewożące ciężki towary i inne wolne ładunki. Mosty zyskiwały także na długości. Coraz dłuższe mosty budowano w Europie Zachodniej. Na przykład w 1963 oddano do użytku most drogowy i kolejowy, połączył północne wybrzeże Niemiec Zachodnich z wyspa Fehrman. Most ten miał długość 963 metrów – a zatem niecały kilometr. Wraz z połączeniem promowym między Puttgarden i duńskim miastem Rødbyhavn, most ów tworzy część tak zwanej „linii ptaków” pomiędzy Niemcami a Skandynawią.

Most zbudowany został na dźwigarach skrzynkowych, które były rurami o przekroju prostokątnym. Miały one szerokość 3 metrów i usztywnienie wzdłuż wewnętrznych ścianek. W przypadku mostu Fehrmansund zostały one wykonane ze stali. Mogły również zostać zbudowane z żelbetu lub z betonu sprężonego. Dźwigary umieszczone były najczęściej w regularnych odstępach na betonowych filarach. Ten typ mostu był mostem standardowym w budowie nowoczesnych autostrad. W 1973 ukończono budowę mostu Kattyk nad drogą wodną Suederelbe-Koehlbrand pod Hamburgiem.

Jego przęsło unosiło się na wysokość 54 metrów i był to największy tego rodzaju most na świecie. Do obydwu końców ruchomego przęsła przymocowane były liny, które za pomocą rolek umieszczonych na górnej części konstrukcji bramowej (dwie wieże) podnoszą je do góry. Cały mechanizm posiadał system sterujący , zapobiegający niejednoczesnemu wciąganiu lin przez urządzenia podnoszące. W 1988 w Japonii do użytku został oddany jeden z największych kompleksowych mostów świata, łączący wyspę Sikoku z centralną wyspą Japonii Honsiu.

Kompleks sześciu mostów powstały miedzy Ko-jima a Sakade przebiegał przez pięć wysp Morza Japońskiego. Stosując odpowiednie wsporniki wybudowano zarówno mosty wiszące, jak i łukowe oraz belkowe. Każdy most miał dwa poziomy: górą jeżdżą samochody, dołem zaś – pociągi. Rozpiętość najdłuższego odcinka przebiegającego 93 metry nad poziomem morza wynosiła 1723 metry.

© 2013, apgreff. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl