Narzędzia marketingowe, które składają się na plany marketingowe

Zintegrowana komunikacja marketingowa, czyli promocja firmy to spojrzenie na cały proces marketingu z punktu widzenia klienta. Bez niej plany marketingowe by nie istniały. Jednak mimo, że strategie marketingowe powinny zawierać odniesienia do narzędzi promocji, nie można między nimi stawiać znaku równości.

Nowoczesny marketing wymaga czegoś więcej niż tylko wytwarzania dobrego produktu, ustalenia dla niego atrakcyjnej ceny oraz zapewnienia jego dostępności. Firmy powinny komunikować się z istniejącymi oraz potencjalnymi klientami tak samo, jako powinny komunikować się z otaczającymi je społecznościami.

Zadaj sobie odpowiednie pytania marketingowe.

Nieuniknione jest to, że każda firma wystąpi w roli komunikującego i promującego swoje produkty. Dla dużej części z nich problemem nie jest czy komunikować, tylko jak to robić. Co powiedzieć? Komu to powiedzieć? Jak często to powiedzieć? Plany marketingowe muszą odpowiadać na te i inne pytania. Przygotowując strategie marketingowe również trzeba brać je pod uwagę.

A może doradztwo marketingowe?

Można oczywiście zaangażować kogoś od doradztwa marketingowego, który pomoże odpowiedzieć na te pytania. Nie jest to jednak usługa tania i w dużej mierze zależy od potrzeb firmy. Być może w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lepiej zdecydować się na samodzielną marketingową pracę. W przypadku dużych firm, doradztwo marketingowe to może być tylko początek – można zastanowić się nad zatrudnieniem interim managera, który w znacznym stopniu przyspieszy rozwój firmy w obszarze marketingu i pomoże w jej zarządzaniu.

Pięć podstawowych narzędzi marketingowych, gotowych do użycia w planach marketingowych.

Na system komunikacji marketingowej składa się pięć podstawowych narzędzi komunikacji. Wszystkie ono powinny znaleźć odzwierciedlenie w przygotowywanej strategii marketingowej. Bez nich dobry plan marketingowy nie istnieje. Oczywiście nie wszystkie powinny być używane tak samo. Różna firma, różny dobór narzędzi promocji – komunikacji marketingowej. Trzeba też zdawać sobie sprawę że plan marketingowy to nie tylko właśnie odpowiednie złożenie tych elementów promocji. To tylko wycinek, istotny, ale tylko wycinek.

Reklama – płatny sposób nieosobistej prezentacji i promocji produktów czy usług.

Promocja sprzedaży – różnorodne krótkoterminowe działania mające na celu zachęcić do wypróbowania lub kupna produktu.

Public relations – działania mające na celu promowanie lub ochronę wizerunku firmy oraz jej produktów. Jeśli gazeta pisze o Tobie dobrze to jest PR, jeśli źle to jest to czarny PR – dobre relacje w PR trzeba budować latami, niekoniecznie jednak mając nadzieję na jakieś spektakularne efekty.

Sprzedaż osobista – osobista prezentacja oferty przez sprzedawcę, potencjalnemu nabywcy obejmująca odpowiedzi na pytania oraz zebranie zamówień. Słyszałeś co to telemarketing? To najskuteczniejszy sposób na pozyskiwanie klientów znany człowiekowi. Oczywiście wymaga wysiłku i dużych umiejętności. Ale spójrzmy prawdzie w oczy – jakie warte podjęcia akcji działanie tego nie wymaga. Gdybym miał przygotować plan marketingowy B2B to właśnie na ten element zwróciłbym szczególną uwagę.

Marketing bezpośredni i interaktywny – wykorzystanie reklamy, telefonu, faksu, reklamy elektronicznej lub Internetu do bezpośredniej komunikacji z poszczególnymi istniejącymi i potencjalnymi klientami, wywołania ich reakcji albo nawiązania z nimi kontaktu. To ogromna przestrzeń na której wiele firm się nie odnajduje. Ciągle dostają nowe narzędzia marketingu internetowego do użycia – co sprawia, że zbytnio się rozpraszają . Jeśli miałbym dać jedną radę w zakresie marketingu internetowego to byłaby to: Skup się na kilku rzeczach i rób to bardzo dobrze. Możesz nie czuć się dobrze w marketingu społecznościowym – i ok, nie ma tragedii – choć wszyscy wokół na tym punkcie szaleją – ty wolisz skupić się np. na pozycjonowaniu – i w tym nie ma nic złego – jeśli tylko odpowiednio do tego podejdziesz.

Plany marketingowe i strategie marketingowe nie obejdą się bez odpowiednich narzędzi marketingowych.

Przede wszystkim jednak zwracaj uwagę na to gdzie są twoi klienci i jakie narzędzie promocji najlepiej sprawdzi się w ich przypadku. Plany marketingowe i strategie marketingowe muszą zawierać opis narzędzi, które najlepiej sprawdzą się w wybranej grupie docelowej klientów, oraz muszą zawierać informacje o: budżecie marketingowym, okresie trwania wybranych działań marketingowych i osobie bądź osobach za nie odpowiedzialnych.

© 2013 – 2014, lukasz1. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl