Paliwo do biokominka: jak wybrać najlepsze?

biopaliwo do kominkaBiokominki stały się w ostatnich latach bardzo popularne, zwłaszcza w blokach. Znajdują one zastosowanie w mieszkaniach, ponieważ działają bez konieczności montowania instalacji kominowych. Dają więc mieszkańcom blokowisk namiastkę klimatu domku rodzinnego. Czym jednak takie kominki się opala? Po jakie paliwo należy sięgnąć?

Na bazie alkoholu

Do opalania biokominka najczęściej zalecany jest bioetanol w postaci płynnej, chociaż istnieją także płyny grzewcze w postaci żelowej. Biopaliwo do kominka wytwarzane jest na bazie alkoholu etylowego. Pomimo wspólnej bazy, na rynku można dostać jednak różne odmiany tego paliwa, lepszej i gorszej jakości.

Aby trafić na płyn lepszy gatunkowo, warto – podczas jego wyboru – zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim paliwo takie powinno spalać się bez wytwarzania dymu i zapachu. Aby tak było, nie może ono zawierać w swym składzie acetonu. Ponadto, produktami ubocznymi jego spalania nie powinno być nic więcej aniżeli niewielka ilość pary wodnej oraz dwutlenek węgla – także w znikomych ilościach. Wówczas taki bioetnaol nie tylko jest niewyczuwalny i nie drażni naszych nosów, ale przede wszystkim jest bezpieczny dla zdrowia.

Bez śladów sadzy i popiołu

Kolejną cechą dobrego płynu grzewczego jest to, że nie po spaleniu nie pozostawia on po sobie żadnych śladów: ani popiołu, ani sadzy. Świadczy to o jego jakości oraz o tym, że nie składa się z drażniących, groźnych substancji. A dzięki temu nie jest także uciążliwy, gdyż nie wymaga po sobie sprzątania.

Na koniec warto wspomnieć, że wysokiej jakości biopaliwo do biokominków nie należy do najtańszych. Chociaż, od razu nadmieńmy, że wyższa cena rekompensowana jest długim okresem spalania. Litr bowiem porządnego płynu spala się nawet do sześciu godzin, podczas gdy bioetanole z niższej półki niekiedy spalają się o połowę szybciej.

© 2013 – 2014, emilia1. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl