Spodziectwo u Dzieci

Spodziectwo http://urologdzieciecy.com/rr,1,spodziectwo.html jest wadą rozwojową cewki moczowej u chłopców. Jest to wada często spotykana, szacunkowo dotyka ona 1 chłopca na 400. Według innych danych, spodziectwem może być dotknięty nawet jeden na 250 noworodków płci męskiej. Objawia się przemieszczeniem cewki moczowej w obrębie żołędzia, na prąciu, do moszny a nawet na wysokość krocza. W zależności od tego, gdzie umiejscowiona jest cewka, inaczej przebiega leczenie. Może ono zostać rozwiązane przez jeden zabieg chirurgiczny, lub wymagać kilku zabiegów rozłożonych w czasie.
Wada ta jest diagnozowana zaraz po urodzeniu, więc leczenie można podjąć naprawdę wcześnie. Im wcześniej zabieg lub zabiegi zostaną przeprowadzone, tym na mniejsze niedogodności, w tym również psychiczne, będzie narażone samo dziecko. Sam zabieg nie jest szczególnie problematyczny, znacznie mniej przyjemne dla dziecka i jego rodziców są niedogodności pooperacyjne. Zmiany opatrunków a przede wszystkim cewnikowanie, które doprowadzić może do bolesności, stanów zapalnych a więc i kłopotów ze snem. Im dziecko starsze, tym te dolegliwości mogą być bardziej dokuczliwe, poważniej odbijać się na psychice dziecka.

Wiekiem najlepszym do przeprowadzenia zabiegu jest pierwszy rok życia. Wtedy jest to najmniejszym obciążeniem dla samego dziecka a także ułatwia opiekę pooperacyjną nad dzieckiem. Nie należy więc zwlekać z leczeniem. Nie prawdą jest, ze należy czekać aż prącie dziecka powiększy się do takiego rozmiaru, by operacja była łatwiejsza. Już dziecko półroczne ma na tyle duże prącie, że można przeprowadzić zabieg z powodzeniem. Najważniejsze jest jednak uzyskanie odpowiedniej pomocy dla dziecka.  Należy udać się do specjalisty, urologa dziecięcego ( zobacz tutaj ). To on zdiagnozuje dziecko. Określi rodzaj i sposoby leczenia. Wyjaśni, na czym będzie polegał zabieg, oraz co się z nim wiąże. Określi również jakich efektów należy się spodziewać.

Bez względu na rodzaj leczenia, dopiero w mniej więcej dwa miesiące po zabiegu daje się określić, na ile był on skuteczny. Wtedy też mogą pojawić się pierwsze komplikacje w postaci przetok. Jednak nie jest to duży problem, usuwa się je i nie rzutują nie na dalszym leczeniu. Objawy niepożądane takie jak przetoki, zwężenia cewki moczowej czy stulejka, mogą pojawić się znacznie później, w okresie dojrzewania. Wskazane jest więc, by co mniej więcej dwa lata wykonywać badanie USG, które pomoże wykluczyć rozwój niepożądanych skutków ubocznych.

http://mojlekarz.eu/rr,27,spodziectwo.html

© 2018 – 2019, proveve. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl