Wraz z rozwojem internetu, stale rośnie również jego popularność. Wszystko dlatego, że dzięki wirtualnej rzeczywistości docieramy do informacji szybciej, a sprawna komunikacja z ludźmi z całego świata jest w końcu możliwa (bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów). Oczywiście zasoby sieci są nieograniczone, a internet daje nam znacznie więcej, niż tylko możliwość zdobywania wiedzy, czy czatowania ze znajomymi.
Różnorodne tematycznie oraz wizualnie strony powstają w procesie tworzenia stron internetowych, na który składa się kilka etapów (koncepcja strony, projektowanie stron www, tworzenie stron www, wdrożenie strony, wybór domeny i hostingu, uruchomienie strony w internecie, jej promocja i aktualizacja).
Zacznijmy od tego, że zawsze potrzebna nam będzie koncepcja strony. Bez sensu tworzyć strony dla samego tworzenia. Musimy mieć pomysł na to, co chcemy online przekazać. Jeżeli jednak mamy jakiś ciekawy pomysł na stronę, powinniśmy go zrealizować. Ponadto, każda firma istniejąca dziś na rynku powinna mieć własny serwis internetowy. Jako że ludzie najczęściej w internecie poszukują informacji o produktach i usługach, nie może nas tam zabraknąć.
Jeżeli już wiemy, jakie są nasze oczekiwania wobec serwisu, zaczyna się projektowanie stron www. Jest to najprawdopodobniej najtrudniejszy i najdłużej trwający etap powstawania strony. Po pierwsze w tym miejscu określany jest wygląd serwisu, a po drugie jego funkcjonalność. Musimy czymś odróżnić się od konkurencji, a jednocześnie nie przesadzić, stworzyć serwis spójny graficznie, gdzie design będzie pasował do tematyki. Musimy znaleźć tzw. złoty środek, który pozwoli nam na zbudowanie serwisu dobrego pod każdym względem, a nie tylko ładnego.
Dlatego też dokładnie zaplanowana jest funkcjonalność każdej strony, moduły oraz sposób integracji z systemami zewnętrznymi. Za to wszystko odpowiada właśnie projektowanie stron www. Po tym, jak przebrniemy przez ten etap, można powiedzieć, że wszystko idzie już „z górki”. Zaczyna się budowanie strony, a my w tym czasie musimy dla serwisu wybrać domenę, czyli adres internetowy oraz hosting, czyli dostawcę usług serwerowych. Domena jest częścią wizerunku strony w internecie, dobrze dobrana będzie łatwa do zapamiętania i wpadająca w oko dla internauty. Dobrze, żeby kojarzyła się z naszą firmą lub z branżą, w jakiej działamy. Zawsze możemy też umieścić stronę pod kilkoma różnymi adresami, wtedy szansa na to, że więcej osób nas znajdzie i odwiedzi, zwiększy się.
Po tym, jak podejmiemy te dwie dość istotne decyzje (wybór domeny i hostingu), a nasza strona zostanie zbudowana, firma informatyczna uruchamia ją dla nas w internecie pod wybranymi adresami. To oczywiście nie koniec pracy nad stroną, a można powiedzieć, że dopiero początek. Musimy zadbać o to, aby był on na bieżąco aktualizowany oraz o promocję, ponieważ bez niej mało osób dotarłoby do strony. Pamiętajmy również o tym, że zmiany w internecie postępują bardzo szybko, a nasz serwis powinien podążać za aktualnymi trendami. Raz na jakiś czas odświeżmy go, wprowadźmy jakieś zmiany. Pomoże nam to w zachowaniu wizerunku firmy nowoczesnej, która zmienia się wraz z potrzebami klientów. Dlatego właśnie etap, który określa to, jaki będzie serwis – projektowanie stron www, musi wziąć pod uwagę jego gotowość na zmiany. Tylko strony elastyczne mają szansę odnieść sukces w internecie i służyć nam przez długie lata.
© 2011, aptus. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl