Numizmatyka i kolekcjonerstwo

Zbieranie różnych przedmiotów jest w naturze człowieka z tym, że często bardzo różnie się to zamiłowanie objawia. Jednych interesuje numizmatyka, inni zbierają obrazy a jeszcze inni buty, czy też figurki obrzydliwych krasnali ogrodowych. O gustach się w tym wypadku nie dyskutuje, nawet jeżeli nie są one dla nas zrozumiałe.
Zbierać można więc praktycznie wszystko jednak wartościowe są na prawdę tylko te kolekcje, które są związane z przedmiotami, które mają również dużą wartość artystyczną. Kolekcje obrazów czy też kolekcjonowane starodruki to coś co nie tylko sprawia przyjemność właścicielowi takiej kolekcji ale również ma ogromną wartość historyczną, artystyczną i oczywiście wartość materialną. Niestety chęć posiadania białych kruków takich jak wyjątkowe starodruki czy obrazy skłania kolekcjonerów do kupowania takich rzeczy na tak zwanym czarnym rynku. Z tego powodu co jakiś czas słychać o kradzieżach obrazów, wartościowych znaczków, monet czy woluminów.
Okradane są zarówno muzea, prywatne kolekcje czy biblioteki, antykwariaty, chociaż te rzadziej, jak coś można kupić, przestaje być opłacalne zdobywanie tego w nieuczciwy sposób. Spośród wartościowych kolekcji oprócz obrazów czy też unikalnych znaczków równie wartościowe są zbiory antyków. Antyki, to coś co szczególnie cieszy kolekcjonerów. Piękne meble z minionych epok wciąż najczęściej są w doskonałym stanie co jest wynikiem tego, że były robione ręcznie, drzewo było dobrze wysuszone i zabezpieczone. Nijak się to ma do sprzedawanych obecnie mebli. W każdym razie do dziś dnia antyki budzą zachwyt a przy okazji mają ogromną wartość materialną i artystyczną. Kiedyś meble to był dzieła artystyczne, inaczej nie można nazwa co dawni rzemieślnicy potrafili wyczarować z drewna.

© 2019, cubus. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl