Czym dokładnie jest lokata rentierska?

lokatyJęzyk polski bogaty jest w mniej lub bardziej popularne słownictwo. Niejednokrotnie zdarza się tak, że osoba, której język polski jest językiem ojczystym, nie potrafi wyjaśnić jakiegoś terminu dającego się znaleźć w słownik języka polskiego. Takim pojęciem może być na przykład rentier, gdyż z całą pewnością ilość osób potrafiąca wyjaśnić termin „rentier” byłaby mniejsza od ilości osób potrafiących wyjaśnić np. wyraz „głośnik” czy „opakowanie”.

Prawda jest jednak taka, że zarówno rentier, jak i oba pozostałe słowa należą do wyrazów języka polskiego, choć nie wszyscy potrafiliby wyjaśnić termin pierwszy. Czym więc jest owy rentier? Pytanie powinno raczej brzmieć kim on jest, gdyż rentier to osoba, która utrzymuje się z dochodów płynących z posiadanego kapitału. Mowa tu na przykład o właścicielu wynajmowanego mieszkania, który nie musi pracować i robić w życiu niczego innego, a zdoła utrzymać się z przychodów, jakie płacą mu osoby wynajmujące od niego wspomniane lokum mieszkalne. Z myślą o takich osobach, niektóre banki utworzyły specjalne lokaty rentierskie, choć z całą pewnością nie są one promowane w takim stopniu, w jakim proponowane są zwyczajne lokaty.

Lokata rentierska może i byłaby popularna, gdyby więcej ludzi w ogóle wiedziało o jej istnieniu. Ktoś mógłby więc w takiej sytuacji zapytać, czym lokata rentierska różni się od zwykłej, często reklamowanej i usilnie rekomendowanej lokaty? I jest to bardzo dobre pytanie, na które warto odpowiedzieć, by uświadomić sporą część społeczeństwa co tak naprawdę traci rezygnując z takiego sposobu zamrażania pieniędzy.

Lokata rentierska, w przeciwieństwie do zwykłej, tej najbardziej popularnej charakteryzuje się systematycznym wypłacaniem odsetek osobie, która ją założyła. W innym przypadku, nawet najlepsze lokaty nie posiadają w swoim programie wypłacania odsetek – ich idea polega bowiem na całkowitym zamrożeniu danej kwoty, która wypłacona wraz z odsetkami zostaje dopiero na koniec. Zazwyczaj cały proces pomnażania pieniędzy trwa kilkanaście miesięcy, bo takie okresy dla przechowywania przewidują zwykłe lokaty. Lokata rentierska pozwala natomiast utrzymywać się z wypłacanych odsetek, oczywiście tylko w przypadku, gdy wpłacona kwota będzie reprezentować jakiś w miarę wysoki poziom.

Biorąc pod uwagę standardowe oprocentowanie lokat, nie należy spodziewać się cudów po wpłaceniu na przykład jednego tysiąca złotych. Kwota, od której mają narosnąć pozwalające na utrzymanie odsetki musi być jednak spora. Mimo wszystko, jest to spore ułatwienie dla wielu osób. Porównanie lokat rentierskich możliwe jest na przykład z pomocą Internetu, w którym to można odszukać ranking lokat i sprawdzić, które z nich są najczęściej wybierane, ale najwięcej można dowiedzieć się jednak odwiedzając dany bank osobiście. Doradca klienta z całą pewnością pomoże wybrać najlepszą ofertę i w ten sposób lokata rentierska stanie się głównym dochodem domowego budżetu.

© 2012, abtarasew. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl