Chcesz wyglądać naprawdę zabójczo?

Window shoppingMyślisz, że ubranie służy jedynie przyzwoitości, ciepłu i urodzie? Jesteś w błędzie! Odzież pełni różnorakie funkcje – niektóre z nich odkrywane są w nagłej potrzebie, a inne – zaplanowane przez projektantów.

Twierdza nie do zdobycia

Pamiętacie takie określenie „pancerne gorsety”? Odnosiły się raczej do dam tak zasznurowanych, że rozbieranie ich przed pójściem do łóżka zajmowało całe wieki. W sytuacjach zagrożenia kobiecej cnoty, gorset spełniał jednak nieźle funkcję obronną. Niejeden napastnik pewnie dał sobie spokój, gdy natrafił na ciasno zawiązaną sznurówkę lub gorset zapięty na milion małych guziczków. Wbrew temu co pokazuje się na filmach kostiumowych, takie części garderoby produkowano z niezwykle mocnych tkanin, które niełatwo ulegały rozerwaniu.

Bruce Lee w sukience

Współcześnie funkcję obronną najlepiej pełnią buty zimowe damskie – najlepiej motocyklowe, z masywnymi obcasami, lub eleganckie – na zabójczej szpilce. Dobre są też uniwersalne glany, których metalowe noski znakomicie wzmacniają efekt kopnięcia. Znamy ten efekt z koncertów rockowych (i oby nigdy nie przyszło nam go poznać w innych okolicznościach).

Ninja w czasach popkultury

Z funkcją obronną łączy się także inna – funkcja kamuflażu. W Japonii projektantka Aya Tsukioka wykonała niezwykłą odzież, która w razie potrzeby pozwala wtopić się w otoczenie. Zaczęło się od spódnicy, umożliwiającej natychmiastowe przebranie się za… automat do coca-coli, jakich pełno na ulicach miast. Później pani Tsukioka doprojektowała też plecak szkolny, po rozłożeniu do złudzenia przypominający hydrant. Jej kolekcję wieńczą torebki damskie udające pokrywy studzienek kanalizacyjnych. Zapewne nie taki był cel kolekcji, ale warto zauważyć, że cała ta garderoba może przydać się też rozmaitym złodziejom i skrytobójcom.

Masz przy sobie coś cennego i musisz to ukryć? Nic prostszego – rozłóż torebkę i rzuć ją na ziemię! Przypomina to trochę przenośne dziury z filmu „Kto wrobił królika Rogera” Zemeckisa. Jeśli tylko nikt nie każe Ci faktycznie sprawdzić, jakie warunki panują w kanale burzowym – wszystko gra.

© 2012 – 2014, sygin. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl