Tani czy najlepszy – co zamawiać?

Kluczowe dane dla potrzebujących grzać brykietem w kominku lub w piecu. Jaki brykiet jest najlepszy do kominka, pieca, kotła?
Nabyłem bardzo drogi kominek na brykiet i przeliczam: który brykiet opałowy będzie odpowiedni do niego, co zapewni mi najlepszą wygodę obsługi, jak i gdzie będę składował brykiet do kominka, ile będę potrzebował miejsca, jaką kaloryczność winien on posiadać, czy nabędę go przez rok, ile jest popiołu, jaka wilgotność jest wymagana, czy powietrze wokół domu będzie czyste, czy przewóz brykietu do kominka jest komfortowy i łatwy. Na co się zdecydować? Czy jest coś na co powinienem zwrócić uwagę? Czy warto wybrać tani brykiet ze słomy, z Ukrainy lub torfowy?
Gdy Twój kominek na brykiet trocinowy był wyjątkowo drogi to masz do wyboru pomiędzy tanim brykietem kominkowym a droższym polskim. Obydwa mają swoje plusy i minusy. Ukażemy Tobie jaki brykiet trocinowy jest dla Ciebie najlepszy.

W Twoim przypadku brykiet opałowy będzie idealnym rezultatem, gdyż przyzwoicie zamienia drewno, (węgiel, koks, miał, muł, itp.), super sprawdzi się do kominka. Brykiet opałowy jest wysokokaloryczny (do 20MJ/kg), bardziej aniżeli wysuszone drewno (do 13,7MJ/kg). A do tego długo się pali. 1 tona brykietu drewnianego zamienia 3-4 m3 suchego drewna lub 500 litrów oleju opałowego. Brykiet trocinowy zajmie Ci mało miejsca – 1 paleta to 1m2 i możesz brykiet z trocin umieszczać na wysokość co z drewnem jest nadzwyczaj kłopotliwe. Brykiet trocinowy, w odróżnieniu do drewna zostawia mało popiołu. Ma wyłącznie 3-5 kg z tony brykietu i może służyć jak normalny nawóz. A z drewna zostanie Ci ok 50kg popiołu w takim przypadku częściej będziesz oczyszczać kominek. Wysokiej jakości brykiet drewniany jest czysty, bez zabronionych domieszek klejów, lepiszczy. Brykiet jest suchy i ma tylko 4-8% wody (świeże drewno to najdroższa woda-ok. 50% czyli ok 500litów z tony, drewno dwuletnie- to aż 20-25% czyli 200-250 litrów z tony wody), od razu spalasz brykiet opałowy i nie czekasz aż wyschnie. Możesz go przechowywać np w garażu.

Zapamiętaj. Brykiet do kominka jest ekologicznym źródłem ciepła i oszczędza środowisko także swobodnie rozpalisz go podpałką, z drewnem jest bez dużo gorzej, ponieważ zawiera masę wody. Brykiet z trocin łatwo przewieziesz i zmagazynujesz. Perfekcyjny brykiet opałowy jest tym co powinniście nabywać do kominka czy pieca CO.

Mamy nadzieję że przedłożony przez nas artykuł na temat grzania brykietem w kominku lub piecu CO spodobał się Państwu i upewnił, że brykiet do kominka z trocin drzew liściastych jest dobrym paliwem do kominka i jest lepszy niźli drewno do kominka, brykiet agro czy brykiet ze słomy.

W kominakch na brykiet najlepiej stosujcie jedynie brykiet opałowy wyłącznie najwyższej jakości, może trochę kosztowniejszy, niemniej od solidnego dostawcy lub dystrybutora naszych brykietów np z takich przedsiębiorstw jak choćby AB Polska. Bowiem brykiety z Ukrainy i od niepewnych producentów może spowodować uszkodzenie kominka oraz komina. Może też mieścić: szkodliwe wypełniacze, kleje, MDF, opiłki, plastiki, korę, pomielone butelki plastikowe, wytłoczki z herbaty, makuch, piach, korę, makulaturę, ligninę, siano, słomę, papier i wiele innych, które skutkują iż cena brykietów jest niższa a jakość podła. Zarówno trzeba skierować uwagę czy po spaleniu brykietu tworzy się spiek, zgorzel. Ilość popiołu powinna być w granicach 0,3-0,5%. Słaby jest brykiet ze słomy, ze względu na ilość popiołu powyżej 2%. Również odradzamy ogrzewanie brykietami AGRO oraz brykietem industrialnym, które nie nadają się do pokojowych urządzeń, pieców, kominków na brykiet drzewny. Wypada skierować również uwagę, że energia brykietu powinna być powyżej 16MJ/kg.

Firma AB Polska jest zarówno jedynym hurtownikiem Platinum-pellet, czyli żwirku dla chomika oraz do kominka, pieca, kotła, paleniska.

Więcej na stronie

www.brykietkominkowy.pl
i
www.platinum-pellet.pl

Zobacz, ciekawe artykuły na:
http://brykietkominkowy.wordpress.com

© 2013, abpolska. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl