Do czego stosować piaskowiec

Najpiękniejsze elewacje spotykane obecnie na rynku budowlanym, to elewacje z naturalnych surowców takich jak piaskowiec. Jest to kamień, który zaraz po wydobyciu można doskonale obrabiać ponieważ jest on jeszcze wilgotny, dzięki temu jest on podatny na rzeźbienie, cięcie i szlifowanie. Zalety tego kamienia doceniano już przed wiekami, do dziś dnia zachowało się wiele zabytków architektury wykonanych lub po prostu ozdabianych piaskowcem. Współcześnie z piaskowca tworzy się doskonałe elewacje, wykonane z jednego rodzaju lub z kilku różnych odcieni piaskowca w różnych kolorach.
Daje to niezwykłe efekty zdobnicze, dzięki szerokiej gamie kolorystycznej, jaką może mieć piaskowiec, uzyskuje się niesamowite efekty zdobień, od bieli poprzez żółty, pomarańcz, czerwień, zieleń i szarość. Dużą zaletą piaskowca jest to, że choć jest on elastyczny po wydobyciu, to po wyschnięciu staje się twardy i wytrzymały na czynniki zewnętrzne. Dodatkowo stosowany w elewacjach doskonale uszczelnia i ociepla nasze mury. Oczywiście nie jest to jedyne zastosowanie piaskowca w budownictwie, elastyczny piaskowiec doskonale sprawdza się również jako wyłożenie schodów zewnętrznych, alejek i chodników ogrodowych, a także stosowany do samego ogrodzenia.
Oczywiście w zależności od zastosowań, występują różnice w jakości użytego surowca, do wysypywania czy wykładania alejek używa się kruszywa, czyli w rzeczywistości odpadków powstających w czasie obróbki kamienia, natomiast do prac budowlanych jakość stosowanego materiału jest znacznie wyższa. Do budowy czy też wykładania ogrodzenia z piaskowca używa się kamienia w postaci surowej, wtedy prezentuje się on najciekawiej, są to również pewne odpady produkcji płyt elewacyjnych, które muszą być zdecydowanie lepszej jakości niż te używane przy ogrodzeniach czy innych budowlach ogrodowych. Płyty elewacyjne to już kunszt kamieniarski, mogą być gładkie jak również rzeźbione na przykład w taki sposób by imitowały bloki skalne. Najwięcej trudności zawsze sprawia naśladowanie czegoś co było modne dawniej, ale mistrz kamieniarski odpowiednio ozdobi płyty by końcowy efekt przywodził na myśl antyczne budowle.

© 2011 – 2014, vestafox. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl