Batalia o e-papierosy

e-papieros

Od niedawna elektroniczne papierosy zawitały na światowym rynku i zyskały natychmiastowe zainteresowanie całej rzeszy ludzi. Jednakże do zwolenników popierających pojawienie się tego wynalazku odzywają się głosy sprzeciwu. Co sprawiło, że one powstały? I czy użytkowanie e-papierosów jest w rzeczywistości równie niebezpieczne jak zwykłych papierosów?

Niepewność

Nie posiadamy nadal niepodważalnych dowodów na to, że e-papierosy są całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia. Dopiero od niedawna zaczęły być dystrybuowane na szerszą skalę i dopiero za kilka lat będzie można wprowadzić badania osób, które używają ich przez dłuższy, nieprzerywany czas. Prawdą jest to, że e-papierosy nie posiadają substancji smolistych ani innych trujących środków, jednak e-liquid ma w sobie nikotynę, glikol propylenowy, glicerynę oraz aromaty. Czy ma to jakiś wpływ na nasze ciało, poza działaniem uzależniającym? Dotąd nie stwierdzono wielu negatywnych wpływów na ciało e-palacza. Jednie ujawniono, że mogą uczulać niektóre grupy osób.

E-papieros nie zastąpi zwykłego papierosa

Przeciwnicy elektronicznych papierosów sugerują, że nie są one w stanie zastąpić działania zwykłego papierosa. Uważają, że jest to chwilowa moda ,która niedługo przeminie, a nałogowi palacze nie będą usatysfakcjonowani użytkowaniem tego specyfiku. E-papieros mimo liquidu nie jest w stanie w 100% odtworzyć smaku i zapachu prawdziwego tytoniu. Dym jest zwykłą parą wodną pojawiającą się w wyniku spalania.

Użytkowanie e-papierosa w miejscach publicznych

Mimo braku substancji smolistych w e-papierosie użytkowanie go w miejscach publicznych, transporcie komunikacji miejskiej czy budynkach nadal uważane jest za niezgodne z  zasadami panującymi w społeczeństwie i jest silnie krytykowane przez otoczenie. Prawdopodobnie dlatego, że są nadal kojarzone ze zwykłymi papierosami i pomimo, że dym w nie zapachu podobnego do dymu papierosowego (jedynie aromat e-liquida).

Upadek koncernów tytoniowych?

Najgłośniejszy sprzeciw dochodzi od osób materialnie związanych z przemysłem tytoniowym – popularyzacja e-papierosów sprawia, że zainteresowanie ludzi zwykłymi papierosami zmniejsza się, a dodatkowo nowi klienci nie pojawiają się. Cena zestawu e-papierosów jest stosunkowo niewysoka – stać na niego każdego przeciętnego człowieka- więc odejście od kupowania co kilka dni paczki papierosów jest sporym odciążeniem dla ludzi. Dodatkowo można regulować wysokość nikotyny zawartej w e-liquidzie, więc po niedługim czasie prawdopodobne jest również całkowite rzucenie nałogu.

© 2013, pawel1. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl