Rankingi

Nie jest żadnym odkrywczym stwierdzeniem fakt, iż w życiu, przy okazji podejmowania bardziej lub mniej istotnych decyzji, często kierujemy się rankingami. Oczywiście, że nie zawsze tzw. filozoficzna racja większości, przekłada się na nasze finalne decyzje, aczkolwiek niezwykle często, tak właśnie się dzieje. Kierowanie się tzw. rankingami popularności dotyczy w szczególności tak prozaicznych decyzji, jak zakup książki, wybór weekendowego filmu w kinie, czy restauracji, do jakiej zamierzamy się wybrać z rodziną, znajomymi bądź przyjaciółmi.
Ale także dotyczy to ważniejszych decyzji, jak wybór biura podróży przed wakacyjnym wyjazdem, czy dany ośrodek szkoleń jazdy warty jest uwagi, czy uczelnia na której mamy zamiar studiować, to uczelnia warta składania naszych papierów i poświęcania jej uwagi. W tych, a także wielu innych kwestiach, przy wyborze pomagają nam właśnie rankingi, statystyki i opinie.
Współcześnie wszelakiego rodzaju rankingi są wszechobecne. Przykładowo, ranking zatytułowany ”Szkoła jazdy Kraków”, http://autokurs.eu/rr,17,wybierajac-szkole.html to nic innego, jak system przedstawienia zainteresowanym wartościowych ośrodków szkolenia dla kierowców. Na kurs jazdy w Krakowie warto się zapisać, aby mieć teoretycznie większą gwarancję udanego przygotowania do zdania na prawo jazdy kat B, prawo jazdy C, czy też każde inne. Ranking oczywiście wprost nie wskazuje zainteresowanym, że dana szkoła jazdy jest tą najlepszą w mieście, lecz im wyższa jej pozycja na liście, tym podświadomie ukierunkowuje nas ten fakt, na wybór właśnie tej szkoły, z pierwszych miejsc rankingu. Podobnie ma się rzecz w przypadku biur podróży, dealerów samochodowych, wydawnictw książkowych, produkcji filmowych, czy wspomnianych już także wyższych uczelni. Nawet przyjeżdżając na dłużej do innego miasta, w kraju czy za granicą, z reguły wybieramy hotel,który w tego typu rankingach prezentuje się najlepiej. Rola rankingów w wielu przypadkach jest zatem nieoceniona. Będąc pod przymusem podjęcia decyzji jakiegoś wyboru, warto pokierować się takimi wynikami lub opiniami, mając jednak na uwadze zachowanie oczywiście zdrowego rozsądku.

© 2011 – 2014, flashfox. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl