Stenoza jako przyczyna bólów kręgosłupa

bóle plecówStenoza kanału kręgowego to bardzo typowy objaw u ludzi w bardziej podeszłym wieku, a kojarzy się ona ze zmianami zwyrodnieniowymi tylnych stawów kręgosłupa. Przyczyny ortopedyczne bólów kręgosłupa mogą mieć zestawienie, na które składają się choroby krążka międzykręgowego – jego uszkodzenie i pro lapsus. Niestabilność stawów kręgosłupa określana jest często, jako niestabilność m-kręgowa lub po prostu stenozą zmian zwyrodnieniowych spondylosis, spondyloarthrosis lub jako zwyrodnieniowe stany zapalne – RZS o czym więcej na www.centrumreh.pl/bol_kregoslupa Czym natomiast jest niestabilność między-kręgowa? Jest to niezdolność do zachowania prawidłowych stosunków anatomicznych w pozycji stojącej lub utrata przez kręgosłup zdolności do zachowania właściwego mu wzorca przemieszczeń pod wpływem pewnych obciążeń fizjologicznych. Okresy niestabilności, zatem charakteryzować się będą:

1. Zmniejszeniem ciśnienia w krążku między-kręgowym powodujące niekontrolowane rozciąganie torebki wiązadeł, a to powoduje bóle miejscowe przy zmianie pozycji i nasilającą się chwiejność kręgów. Ten stan rzeczy z pewnością spowoduje tak zwane pociąganie lub ucisk.
2. Niestabilnością korzeni przez nasadę łuków. Jeśli istnieje podejrzenie stenozy to powstają objawy neurologiczne. Utrwalają się odkształcenia przemieszczenia(kręgozmyk zwyrodnieniowy), co powoduje zwężenie światła w kanale.
3. Ograniczeniem i zniesieniem ruchomości powodujące zwiększenie ruchomości w segmencie sąsiednim (kompensacja).

Tak, więc jak widzicie zmiany zwyrodnieniowe wywołujące bóle kręgosłupa są bardzo zróżnicowane i uwarunkowane zarówno czynnikami zew. Jak wieloma innymi stanami i chorobami wewnętrznymi organizmu.

© 2013 – 2014, darteye. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl