Spodziectwo u Dzieci

Spodziectwo http://urologdzieciecy.com/rr,1,spodziectwo.html jest wadą rozwojową cewki moczowej u chłopców. Jest to wada często spotykana, szacunkowo dotyka ona 1 chłopca na 400. Według innych danych, spodziectwem może być dotknięty nawet jeden na 250 noworodków płci męskiej. Objawia się przemieszczeniem cewki moczowej w obrębie żołędzia, na prąciu, do moszny a nawet na wysokość krocza. W zależności od tego, gdzie umiejscowiona jest cewka, inaczej przebiega leczenie. Może ono zostać rozwiązane przez jeden zabieg chirurgiczny, lub wymagać kilku zabiegów rozłożonych w czasie.
Wada ta jest diagnozowana zaraz po urodzeniu, więc leczenie można podjąć naprawdę wcześnie. Im wcześniej zabieg lub zabiegi zostaną przeprowadzone, tym na mniejsze niedogodności, w tym również psychiczne, będzie narażone samo dziecko. Sam zabieg nie jest szczególnie problematyczny, znacznie mniej przyjemne dla dziecka i jego rodziców są niedogodności pooperacyjne. Zmiany opatrunków a przede wszystkim cewnikowanie, które doprowadzić może do bolesności, stanów zapalnych a więc i kłopotów ze snem. Im dziecko starsze, tym te dolegliwości mogą być bardziej dokuczliwe, poważniej odbijać się na psychice dziecka.

Spodziectwo u Dzieci

Wiekiem najlepszym do przeprowadzenia zabiegu jest pierwszy rok życia. Wtedy jest to najmniejszym obciążeniem dla samego dziecka a także ułatwia opiekę pooperacyjną nad dzieckiem. Nie należy więc zwlekać z leczeniem. Nie prawdą jest, ze należy czekać aż prącie dziecka powiększy się do takiego rozmiaru, by operacja była łatwiejsza. Już dziecko półroczne ma na tyle duże prącie, że można przeprowadzić zabieg z powodzeniem. Najważniejsze jest jednak uzyskanie odpowiedniej pomocy dla dziecka.  Należy udać się do specjalisty, urologa dziecięcego ( zobacz tutaj ). To on zdiagnozuje dziecko. Określi rodzaj i sposoby leczenia. Wyjaśni, na czym będzie polegał zabieg, oraz co się z nim wiąże. Określi również jakich efektów należy się spodziewać.

Bez względu na rodzaj leczenia, dopiero w mniej więcej dwa miesiące po zabiegu daje się określić, na ile był on skuteczny. Wtedy też mogą pojawić się pierwsze komplikacje w postaci przetok. Jednak nie jest to duży problem, usuwa się je i nie rzutują nie na dalszym leczeniu. Objawy niepożądane takie jak przetoki, zwężenia cewki moczowej czy stulejka, mogą pojawić się znacznie później, w okresie dojrzewania. Wskazane jest więc, by co mniej więcej dwa lata wykonywać badanie USG, które pomoże wykluczyć rozwój niepożądanych skutków ubocznych.

http://mojlekarz.eu/rr,27,spodziectwo.html

© 2018 – 2019, proveve. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl