W Warszawie zawsze będzie drożej niż w innych wielkich miastach…

Mieszkanie, które znajduje nabywcę w Warszawie ma przeciętnie pięćdziesiąt trzy metry kwadratowe powierzchni. Jego cena to średnio czterysta trzynaście tysięcy złotych. Cena ta dobitnie pokazuje, że Warszawa jest specyficznym miastem w skali całego kraju. Wystarczy porównać warszawskie statystyki z tymi wrocławskimi. Tam za mieszkanie o takiej samej powierzchni w dobrym miejscu jest tańsze aż o sto tysięcy złotych.

Różnica jest znacząca. Mowa tutaj oczywiście o mieszkaniach nie pierwszej młodości. Takie dane pokazują najdobitniej, że Warszawę trzeba traktować zupełnie inaczej niż inne miasta w Polsce. Stolica zawsze musi być traktowana nieco inaczej, gdyż zawsze jest droższa od innych wielkich aglomeracji. Tutaj są najwyższe zarobki i ludzie mogą sobie pozwolić na znacznie większe wydatki, również na mieszkania.

Tutaj ludzie potrzebują większej przestrzeni, to też metraże są wyższe niż średnia krajowa. Ma to oczywiście swoje przełożenie w cenie. Dane analityczne pokazują że w ostatnich miesiącach w dobie kryzysu na rynku nieruchomości ceny transakcji sprzedaży mieszkań spadły aż o dwadzieścia osiem tysięcy złotych. Taka sytuacja miała miejsce we wszystkich miastach.

Wyjątkiem jest oczywiście Warszawa, w której średnia cena zamiast znacznie spaść, wzrosła i to średnio o osiemnaście procent. Różnica jest tak spora, ponieważ to miasto, które uchodzi za najbardziej luksusowe. Pełno tam luksusowych mieszkań, które są warte grubo ponad kilkaset tysięcy złotych. Najdroższe mieszkania w najlepszych dzielnicach Warszawy kosztują nawet miliony złotych. Tak jest w przypadku trzykondygnacyjnego penthousa o powierzchni trzystu siedemdziesięciu metrów kwadratowych. Jego cena to piętnaście milionów złotych. Takie mieszkanie jest w zasięgu finansowym jedynie dla kilku osób w kraju.

Warszawa jest specyficzna również pod innymi względami. Jest to jedyne miasto, gdzie stosunkowo łatwo znaleźć klienta na lokal o większych rozmiarach, choć i tam teraz nie jest to takie łatwe jak kiedyś. W stołecznym mieście mieszkanie najczęściej decydują się kupić osoby spoza tego miasta. Najczęściej są to pary,które nie posiadają jeszcze dzieci. Przeważnie jest to ich pierwsze mieszkanie i najczęściej przeglądają portale ogłoszeniowe wpisując hasła takiej jak „mieszkania praga północ„. Jedynie dla dwudziestu pięciu procent jest to drugi i kolejny lokal w swoim życiu.

Do Warszawy ściąga ich albo praca albo studia. Potem w nadziei na poszukiwanie lepszej pracy decydują się na pozostanie tu na dłużej. Mimo wielkich korków działa tutaj jedyne w kraju metro, które daje możliwość szybkiego połączenia z ważniejszymi miejscami miasta. Jeżeli już nie uda się znaleźć pieniędzy na zakup mieszkania warto jest je wynająć. Takich lokali w stołecznym mieście również nie brakuje. Do tej pory wydawało się, że takie rozwiązanie jest przeznaczone jedynie dla studentów. Teraz coraz więcej młodych par decyduje się wynajmować wspólnie dwa lub trzy pokoje. Robią to głównie ci, którzy wiedzą, że w jednym miejscu nie muszą koniecznie zagrzać miejsca na dłużej.

Jest to w ich wypadku bardzo korzystna opcja, która nie niesie ze sobą wielu poważniejszych zobowiązań.

© 2012, mariokan97. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl