Dlaczego sklepy internetowe oferują korzystniejsze warunki?

Większość oferty, jaką proponują sklepy internetowe jest znacznie korzystniejsza, niż produkty, które widzimy na co dzień w sklepach tradycyjnych. Wszystko za sprawą kosztów utrzymania witryny zakupowej oraz powiększającej się internetowej konkurencji.

Dzięki temu, że mamy tak dużo sklepów internetowych, możliwe jest wybranie najbardziej atrakcyjnej oferty. Dodatkowo, sprzedający muszą starać się przekonać nas, że to właśnie oni są najkorzystniejsi. Jak tylko mogą obniżają ceny i organizują różnego rodzaju promocje. I właśnie o promocjach, jakie sklepy internetowe organizują dla swoich kupujących, krótko dziś opowiemy.

Pierwszą formą promocji stosowanych dla sklepów internetowych są okresowe wyprzedaże, które przede wszystkim zachęcają do wykupywania towarów z wirtualnych półek. Nasz sklep powinien wymieniać od czasu do czasu asortyment, jaki sprzedaje (chociaż nie przy każdej działalności zmiany są wskazane). Przykładowo, sklepy internetowe z odzieżą muszą podążać za nowoczesnymi trendami, więc wskazane będzie przykładowo dwa razy do roku pozbycie się towaru, który gdy nie zostanie wykupiony na czas, stanie się niemodny i i tak straci na wartości.

Kolejną opcją promocjiprogramy lojalnościowe, punktowe w sklepie wirtualnym. Zbieramy punkty za zakupy na witrynie i wymieniamy je na produkty ze sklepu, rabaty, czy nagrody dodatkowe. Dzięki takiej formie promocji ludzie, mając świadomość, że zbierają u nas profity (które kolejno wymienią na nagrody), jeżeli mają zrobić zakupy z naszej „dziedziny” (przykładowo, jesteśmy sklepem spożywczym, a akurat klient potrzebuje zrobić małe zakupy spożywcze), najprawdopodobniej spośród sklepów proponujących to, co potrzebują, wybiorą właśnie nasz.

Oczywiście, kolejną formą promocji jest dodawanie gratisów do zakupów na określoną kwotę. Uwielbiamy prezenty, więc gdy tylko sklepy internetowe je nam oferują przy jakiejś okazji, chętnie z nich korzystamy. Często zdarza się tak, że sklepy oferują promocję 2+1, gdzie kupując dwa produkty, trzeci taki sam dostajemy gratis. Ludzie, którzy kupują dany produkt chcą go, więc gdy dostaną jeden dodatkowo, z pewnością się ucieszą. Raczej nie narzucajmy ludziom prezentu w postaci gadżetów typu długopis firmowy, czy koszulka z nazwą naszej firmy. Takie rzeczy nie są specjalnie atrakcyjne dla ludzi, skoro „na każdym kroku” są nimi obdarowywani.

Dobrze pamiętać o tym, że sklepy internetowe są i bez promocji tańsze niż tradycyjne, a jeszcze trafiając na działania promocyjne sprzedających możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. Jako sprzedający natomiast powinniśmy dbać o to, żeby witryna wydawała się atrakcyjna dla wystawiających. Wprowadzanie zmian na sklepie oraz bardzo różne akcje promocyjne (być może również nawiązanie współpracy z pokrewnymi stronami do naszej, z serwisami tematycznie związanymi z naszą działalnością).

Nie zapominajmy również o tym, że oprócz promocji cenowej na produkty, czy dodawania gratisów do zakupów robionych w sklepie, ludzi do wirtualnych witryn zakupowych przyciągną również inne elementy. Ludzie starają się zachować ostrożność przy kupowaniu online, więc witryna koniecznie musi być profesjonalnie wyglądająca, a także musi oferować wysoką jakość obsługi klientów.

© 2012, aptus. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl