Elektroniczne rozliczanie PIT – informator podatnika

TaxpapersW 2012 roku ponad 2 miliony polskich podatników rozliczyło się przez Internet. Ty też chciałbyś wysłać PIT drogą elektroniczną? Koniecznie przeczytaj poniższy informator.

Polacy coraz chętniej sięgają po najnowsze technologie nie tylko w rozrywce, ale również podczas zarządzania swoim kontem bankowym oraz w sytuacji rozliczania podatkowego. W 2012 roku do Ministerstwa Finansów napłynęło nieco ponad 2 miliony elektronicznych druków PIT za rok 2011, czyli o 100% więcej niż rok wcześniej. Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że już 10% wszystkich podatników rozlicza się przez Internet.

Kto może rozliczyć PIT przez Internet?

System e-Deklaracje, który umożliwia elektroniczne rozliczenie PIT dostępny jest dla każdego podatnika bez względu na formę opodatkowania. Za pomocą programów podatkowych można więc obliczyć i wysłać nie tylko podstawowe druki, ale także odliczenia od podatku oraz korekty deklaracji podatkowych. Z systemu najczęściej korzystają podatnicy rozliczający się na PIT 28 (ryczałt), PIT 36 (działalność gospodarcza rozliczana na zasadach ogólnych), PIT 37 (podatek dochodowy od osób fizycznych), PIT 36L (podatek liniowy) oraz PIT 38 (podatek od dochodów kapitałowych) i PIT 39 (podatek od sprzedaży nieruchomości).

Ulgi podatkowe

Wszyscy podatnicy mogą również rozliczyć za pomocą Internetu wszystkie dostępne załączniki PIT do aktualnych formularzy podatkowych. Dzięki temu możemy bez problemu rozliczać ulgi oraz wypełniać PIT wraz ze współmałżonkiem.

Pamiętaj o UPO

Każdy podatnik, który zdecydował się na elektroniczne rozliczenie z urzędem skarbowym, winien pamiętać o pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Jest to jedyny dowód na to, że PIT został wysłany do Ministerstwa Finansów przez Internet. Według aktualnych przepisów UPO należy przechowywać przez 5 lat od końca roku, w którym dokonano rozliczenia.

© 2013 – 2014, sygin. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl