Elewacje stanowią oblicze kamienicy, pałacu, lub innej zabytkowej budowli. Szczególnie bogaty wystrój posiadają elewacje z dawnych wieków, z epoki renesansu, baroku,bądź klasycyzmu. W Wielkopolsce przejście z baroku w klasycyzm odbyło się w sposób ciągły, bez jakiejś granicznej daty spowodowanej kataklizmami pierwszej dekady wieku XVIII. Jedną z ciekawszych elewacji jest elewacja na zamku w Rydzynie, który został zbudowany z późnogotyckiego regularnego założenia w latach 1690-1694. Nowa reprezentacyjna rezydencja Rafała Leszczyńskiego, generała wielkopolskiego i podskarbiego wielkiego koronnego, miała dość anachroniczne rozplanowanie. Elewacje wzorem ogrodowych willi rzymskich zostały pokryte przerośniętą dekoracją sztukatorską, dość swobodnie skomponowaną, bez brania pod uwagę podziałów architektonicznych.
Elewacja główna została opracowana w porządku korynckim, z portykiem kolumnowym w środku. W pałacach późnobarokowych zostało to rozciągnięte na monumentalne galerie. W nawiązaniu do istniejących fundamentów zostały one zakończone czworobocznymi wieżami, zwieńczonymi attyką z posągami, a przeznaczonymi na skarbce. Przęsła owej elewacji mają więcej wspólnego ze stylem Michała Anioła niż z konkretnymi wzorcami sztuki rzymskiej. Piękno elewacji stanowi o atrakcyjności danej budowli, którą poznajemy najpierw zewnątrz.
Piękne elewacje urozmaicają wystrój miejskich kamienic i dodają piękna samemu miastu. Są wielka atrakcją turystyczną, często również zdjęcia elewacji bywają umieszczane w folderach reklamowych miast, na stronach internetowych promujących jakąś miejscowość. Lecz to co piękne, łatwo również ulega degradacji, zabrudzeniom, dewastacji i najrozmaitszym zanieczyszczeniom. Stąd też pojawia się konieczność systematycznego nadzorowania stanu tychże elewacji, oraz pielęgnacji i czyszczenia, usuwania zbędnego brudu, mchu i innych naleciałości.
Czyszczenie elewacji należy zlecić wyspecjalizowanym firmom, dysponującym odpowiednim sprzętem, oraz środkami czyszczącymi. Ważne jest również ustawienie odpowiednich rusztowań przylegających do fasady budynku, które umożliwiają wykonanie niezbędnych prac. Rusztowania owe zasłaniają elewację, lecz po wykonaniu niezbędnych prac oczyszczających są one rozbierane.
© 2013, apgreff. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl