Zalety i wady leczenia prywatnego

Leczenie prywatne permanentnie staje się coraz bardziej popularne. Powodów takiego stanu rzeczy należy upatrywać w zwiększających się kolejkach do lekarzy specjalistów, zmniejszeniu kwot przeznaczonych na leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a ponad to braku elastyczności państwowych placówek zdrowia. Jakie są najważniejsze zalety i wady leczenia prywatnego? Których specjalistów mamy za mało w Polsce?

Okres oczekiwania na wizytę u lekarza

Dane z raportu Fundacji Watch Health Care oraz firmy MAHTA pokazują, że aby skorzystać z usług wybranego specjalisty Polacy zobligowani są czekać średnio aż 4 miesiące. To o z górą dwa tygodnie więcej, niż w 2018 roku. Najdłużej czekamy na poradę od endokrynologa – do dwóch lat. Niewiele lepiej przedstawia się to w przypadku kardiologa dziecięcego (12 miesięcy) i ortodonty (10 miesięcy). Kolejnym kłopotliwym elementem w procesie leczenia są badanie diagnostyczne. Tu szacunkowy czas oczekiwania wynosi około 12 tygodni. Wykonanie artroskopii stawu biodrowego to działanie, na które należy założyć ponad dwa lata. Około roku trwa oczekiwanie na sigmoidoskopię, czyli badanie endoskopowe jelita grubego, a odrobinę powyżej pół roku na analizę bezdechu śródsennego.

Wydłużony czas oczekiwania na specjalistyczne badania diagnostyczne w rzeczowy sposób oddziałuje na niższą efektywność procesu dalszego leczenia. Alarmujący jest także fakt skomplikowanego dostępu do wiedzy na temat przyczyn złego stanu zdrowia, co może przekładać się na pogłębianie schorzenia. Warto uzmysłowić sobie także, że wstępna diagnoza to dopiero początek, co potwierdza specjalista ds. badań rynku polskiego. Wielokrotnie okazuje się, że w dalszym leczeniu niezbędna jest wizyta u następnego specjalisty, gdzie znowu wizyta odbędzie się za kilka miesięcy. W przypadku leczenia państwowego od momentu pierwszej wizyty, aż do dnia przebycia ostatniego badania może minąć nawet kilkanaście miesięcy. Wszystkie te kłopoty z powodzeniem może zniwelować leczenie prywatne.

Dlaczego warto korzystać z leczenia prywatnego?

Skrócony czas oczekiwania na badania i leczenie to kluczowa zaleta z leczenia prywatnego. O ile w państwowych placówkach medycznych kolejki sięgają długich miesięcy, o tyle u prywatnego specjalisty to raptem kilka tygodni, a niekiedy można się umówić z godziny na godzinę. Daje to szansę na efektywne leczenie i zdecydowanie zwiększa szanse na powrót do zdrowia. Inne zalety leczenia prywatnego to:
Dogodna pora przyjęcia – lekarze prywatni dostosowują swój harmonogram do potrzeb pacjentów. Nie ma problemu z wizytami po godzinach pracy.
Możliwość wybrania konkretnej instytucji i lekarza – to my wybieramy komu zaufamy. Możemy w ten sposób ustrzec się kontaktu ze specjalistą, który nie nie ma dobrej opinii w środowisku. Ponad to z uwagi na ograniczone środki NFZ, w placówkach państwowych udział pracowników z przestarzałą wiedzą medyczną jest nadal bardzo wysoki.

Prywatne organizacje mogą pozwolić sobie na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i ciągłe ich douczanie. Pomocny w doborze danego eksperta może okazać się portal BliskiLekarz.pl, który nie tylko pozwala zapoznać się z informacjami medycznymi i nowymi  technikami leczenia, lecz również pomaga w odszukaniu właściwego profesjonalisty.
Sprzęt medyczny – placówki prywatne dbając o jakość usług dokonują permanentnej wymiany maszyn medycznych na nowoczesne. Wpływa to na jakość obsługi i pewność wyników badań. Dodatkowo niektóre procedury, które uzyskały już opinię co najmniej nieprzyjemnych, dzięki innowacjom dostępnym w prywatnych placówkach, można przeprowadzić praktycznie bezboleśnie.
Wygoda wizyty – zasadniczo różni się także sama wizyta. W przypadku leczenia państwowego, mimo umówionego spotkania, kolejka przed gabinetem bywa bardzo długa. Ponad to przestrzeń przychodni i szpitali, jak i towarzyszące im akcesoria, lata świetnością mają często za sobą. Placówki prywatne to w znacznym stopniu nowe jednostki, remontowane na bieżąco, dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Skierowanie – decydując się na prywatną opiekę zdrowotną, nie jest wymagane posiadanie skierowania od doktora POZ czy innego lekarza specjalisty. Dodatkowo większość badań, takich jak RTG, USG czy tomograf komputerowy możemy wykonać bez skierowania, co znacząco skraca czas całego procesu leczenia.
Możliwość wykupienia abonamentu – mnóstwo pracodawców wykupuje pakiety medyczne, które umożliwiają elitarne leczenie swoich pracownikom wraz z rodzinami.
Decyzja o leczeniu prywatnym łączy się z koniecznością zapłaty za każdą usługę. Za badanie trzeba zapłacić od stu do nawet trzystu złotych. Także dodatkowe badania laboratoryjne oraz wizyty u kolejnych specjalistów wiążą się z wydatkami. W przypadku skomplikowanego leczenia, zakończonego zabiegiem i leżeniem w szpitalu, łączne zasoby pieniężne, jakie należy przeznaczyć na badania są znaczące. Czasami jednak, gdy jedyną opcją na zachowanie szans na wyzdrowienie pozostaje zapłata, leczenie prywatne pozostaje najlepszą drogą wyjścia.

Których specjalistów jest w Polsce najmniej?

Wybór prywatnego leczenia jest związany z czasem oczekiwania na wizytę u specjalisty przyjmującego w systemie NFZ. Jak pokazują dane firmy Manpower, która badała deficyty w polskich placówkach medycznych, w Polsce najbardziej brakuje pediatrów, lekarzy chorób wewnętrznych i anestezjologów. Na samym szczycie znajdują się także specjaliści od chorób płuc, neurolodzy oraz ginekolodzy. Już teraz Polska ma jedną z najniższych w Europie wartości wskaźnika liczby lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców. Ta niekorzystna dyspozycja ma się jeszcze pogłębiać w kolejnych latach z uwagi na rosnącą lukę pokoleniową. Ponad połowa lekarzy, którzy aktualnie przyjmują pacjentów w Polsce, to osoby po 45 roku życia.

Jeszcze pesymistyczniej wygląda sytuacja w mniejszych miejscowościach, gdzie kompetentni i młodzi specjaliści nie chcą się osiedlać. Fundamentem zaistnienia tej okoliczności są wynagrodzenia lekarzy, które za granicą kształtują się na bezwzględnie wyższym poziomie. To właśnie migracja zarobkowa generuje wydłużony czas na wizytę u lekarza specjalisty, a jednym z podstawowych narzędzi przekonywania młodych i pełnych zapału lekarzy są właśnie prywatne usługi medyczne. Poszukiwanie specjalistów warto rozpocząć na portalu Bliski Lekarz, który  każdego dnia aktualizowany jest przez ekspertów z branży medycznej.

© 2021, admin. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl