Biżuteria, pragnienia i przesądy

W dawnych czasach biżuteria była elementem zdobniczym zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przedstawiciele obu płci pragnęli ją posiadać i nią się dekorować, im wyższy był ich status społeczny, tym więcej na sobie nosili błyskotek. Było to potwierdzenie zamożności, władzy i statusu społecznego. Dziś również wiele osób traktuje biżuterię w ten sposób. Kupując droga biżuterię, podkreślają wysoką zamożność i status społeczny, w tej kwestii nic przez setki lat się nie zmieniło. Diamenty, perły, złoto to rzeczy, dla których człowiek zawsze był skłonny zabijać. O wielu kamieniach szlachetnych czy niezwykłych elementach biżuterii krążą legendy, sugerujące, że ciąży nad nimi klątwa.
Wynika to najczęściej z faktu iż ludzie dążący do jej zdobycia posuwali się do barbarzyńskich działań wiążąc historię własnych uczynków z historią danego przedmiotu czy kamienia. To że pragnienie bogactwa popycha ludzi do szalonych czynów jest niestety faktem, na co dowodów nie brakuje w historii ludzkości, tak więc piękno, estetyka i wartość takiej biżuterii niestety często idzie w parze z ludzkim nieszczęściem.
Obecnie jednak wspaniała biżuteria jest tu stała się towarem bardziej przystępnym na który może sobie pozwolić już znacznie większa grupa społeczna niż dawniej. Ponadto jej ogólna dostępność i możliwość swobodnego oglądania w sklepach czy salonach w znacznej mierze przytłumiła w nas tak niepohamowane żądze. W sklepach jubilerskich przeważnie naszą uwagę przykuwają tańsze eleganckie przedmioty takie jak pierścionki, obrączki, łańcuszki, wisiorki, czyli to co ma na tyle przystępną cenę, że większość z nas może sobie na to pozwolić. Ogólnie dużym powodzeniem cieszy się bardzo biżuteria ślubna, podobnie jest z łańcuszkami, które najczęściej kupujemy na prezent. Najczęściej obdarowujemy łańcuszkami lub pierścionkami dziewczynki z okazji chrztu lub z okazji pierwszej komunii, ma to związek z tym, że złoto kojarzymy z bogactwem i powodzeniem, które chcemy w ten sposób zapewnić dziecku. Mali chłopcy z reguł dostają również złote łańcuszki lub niewielkie sygnety. Niechętnie wiele z nas podchodzi za to do pereł, które wedle wierzeń naszych babek, miały przynosić pecha, szczególnie pannom.

© 2011 – 2014, cubus. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl