Zakładanie działalności gospodarczej to proces składający się z kilku kroków i niestety nie każdy z nich jest do końca oczywisty. Większość ludzi uważa, że prowadząc własny biznes należy posiadać specjalny, dedykowany tylko do potrzeb prowadzonej firmy, rachunek w banku. Jak się jednak okazuje, nie jest to do końca prawda.
Wszystko zależy od tego, na jak duże kwoty opiewają faktury wystawiane przez nas lub dla nas. Generalnie nie ma obowiązku posiadania osobnego konta, to znaczy przepisy prawne nie narzucają nam tego jako przymusu. Z powodzeniem można do pewnego limitu dokonywać transakcji z wykorzystaniem gotówki czy konta osobistego dla klientów indywidualnych. Istnieje jednak ograniczenie, stanowiące, że w przypadku płatności w wysokości większej niż 15 000 euro (lub równowartość w polskiej walucie) konieczne jest sfinalizowanie takiej transakcji przy użyciu odrębnego konta zarejestrowanego na firmę.
Czy należy powiadamiać odpowiednie organy o fakcie utworzenia rachunku na potrzeby prowadzonej działalności? Zdecydowanie tak, jest to zmiana jak każda inna, stąd też wystarczy wypełnić i wysłać wniosek aktualizacyjny CEIDG. Samodzielnie prowadząc biznes powinniśmy zwracać baczną uwagę na wszelkiego rodzaju koszty, obciążające przychody. Dlatego też pojawia się kwestia ekonomiczna zakładania konta w banku. Miejmy na względzie takie kwestie jak wysokość miesięcznej opłaty oraz wszelkich innych opłat, na przykład za przelewy. W Internecie znajdziemy porównania różnych kont, sami jednak musimy wybrać kierując się również funkcjonalnością konta.
Jak wygląda proces zakładania rachunku firmowego?
Podczas wizyty w banku musimy mieć przy sobie nie tylko dokument tożsamości, lecz również elementy świadczące o prowadzeniu działalności, takie jak wpis do ewidencji – musi to być oryginał, zaświadczenie nadania numeru REGON. Jeśli działamy jako spółka, należy przynieść także umowę spółki. Można, lecz nie trzeba mieć firmowej pieczątki. Oczywiście konto można założyć także przez Internet – mówi Anna Laszuk z portalu Biznes-Firma.pl.
© 2013, epolityka. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl