Zalety e-administracji

Wraz z postępem cyfryzacji administracji publicznej w Polsce stajemy się świadkami narodzin nowej ery funkcjonowania urzędów miejskich i państwowych. Dzięki coraz powszechniejszemu dostępowi do internetu coraz więcej obywaleli ma ułatwioną możliwość kontaktowania się z fiskusem. Taki stan rzeczy przynosi równierz inne korzyści.

Czy rozliczenia przez Internet są lepsze dla przeciętnego obywatela, czy też stanowią dodatkową, utrudniającą życie komplikację? Większość osób, zwłaszcza tych starszych, zdecydowanie opowie się za standardowym przynoszeniem swoich deklaracji podatkowych do właściwych urzędów. Co gorsza, wiele z nich zapłaci specjaliście, który będzie potrafił za nich wypełnić formularze podatkowe. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że własnych podatków nie warto powierzać osobom trzecim, a najlepiej w ogóle nikomu nie powierzać tak poufnych informacji o naszych dochodach. Tym bardziej, że są znacznie prostsze sposoby, by poradzić sobie samemu – i to samodzielnie. Dzięki temu rozliczenia przez Internet stają się jeszcze popularniejsze i z roku na rok powiększa się grono osób korzystających z tej formy składania PIT-ów.

Poza oszczędnością własnego czasu jest jeszcze jeden argument na korzyść deklaracji dokonywanych drogą elektroniczną. Dzięki temu każdy ma szansę przyczynić się ochrony środowiska naturalnego. Przeciętnemu obywatelowi trudno sobie wyobrazić, że mógłby w czynny sposób chronić lasy, w końcu taka deklaracja to tylko kilka stron. Jeśli się jednak te kilka stron (bez wliczania w to często niezbędnych korekt) pomnoży przez kilkanaście milionów osób, które muszą się corocznie rozliczyć ze swoich dochodów, różnica robi się naprawdę spora. Warto pamiętać o takich niuansach, gdyż każdy z nas jest odpowiedzialny za środowisko, w którym wspólnie żyjemy, a przecież czasem tak niewiele potrzeba, by o nie zadbać.

Kolejną dużą zaletą rozliczania podatków online jest oczywiście wygoda i brak konieczności stania w kolejkach w urzędach miejskich. To korzyść obupólna zarówno dla podatników jak i urzędników, których praca staje się łatwiejsza dzięki czemu administracja działa sprawniej.

© 2016, admin. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.foxbook.pl